Jak wybrać dobry i trwały dach ze stali?

Dach ze stali? Dlaczego nie! Blachodachówka w arkuszach lub modułach to doskonały przykład taniego, ale bezpiecznego dachu, który przetrwa kilka lat. To jedno z lepszych pokryć dachowych, potocznie nazywane poszyciem z blachy. Dziś dowiesz się, jak wybrać dobry i trwały dach z tego materiału, a ponadto, na jaki kolor się zdecydować, by barwa była ponadczasowa i elegancka. Zdradzimy również, jak obroniona powinna być blachodachówka, by jak najdłużej mogła gościć na więźbie.

Z czego produkuje się blachodachówkę?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, blachodachówkę produkuje się z najwyższej jakości stali. Projekt i sposób obróbki tego materiału, sprawia, że świetnie imituje on dachówki ceramiczne. Między innymi z tego właśnie powodu jest tak często wybierany i zdobi polskie dachy. Blachodachówka to tańsze i lżejsze poszycie, więc jeśli zależy nam na oszczędności i jak najmniejszym obciążeniu więźby, warto zdecydować się właśnie na nie.

Powłoki blachodachówki a trwałość

Kolejny etap wytwarzania dachu z blachy to nałożenie specjalistycznych powłok ochronnych i poddanie blachodachówki obustronnemu ocynkowaniu. Taki zabieg zapewnia jej odporność na rdzewienie i uszkodzenia mechaniczne lub meteorologiczne. Dzięki niemu nie trzeba też jej konserwować. Po prostu zakładamy blachę na dach, a ona przetrwa kilkanaście lat bez naszej pomocy. Wśród najtrwalszych blachodachówek znajdą się te z ocynkowaniem 0,48 mm i powłoką lakierniczą o grubości 200µm.

Kolor blachodachówki – co wybrać?

Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną tego pokrycia. W Glinmet możesz wybrać barwę blachodachówki z palety RAL. Znajdziesz na niej ponad 100 odcieni, co gwarantuje, że idealnie dopasujesz blachodachówkę do stylu budynku i koloru elewacji. Warto również wiedzieć, że ciemne dachy powoli wychodzą z mody. Sprawiają one jedynie, że wnętrze domu szybciej się nagrzewa. Kolor brązowy lub czarny w szybszym czasie blaknie a dach traci wtedy swój wyraz i design. O wiele lepiej zdecydować się na jaśniejsze kolory, np. cappuccino, leśną zieleń lub bardzo jasny brąz.

Blachodachówka vs. inne pokrycia

Konkurencją dla tego rodzaju zadaszenia jest kolejna bohaterka artykułu, czyli blacha trapezowa. Niepozorna, głównie pojawiająca się na zabudowaniach gospodarczych, konstrukcyjnych i przemysłowych. Może być również zastosowana jako tymczasowe ogrodzenie wokół terenu budowy. Jednak dzięki swoim cechom, idealnie sprawdzi się w roli zadaszenia. Pod warunkiem, że zakupimy odpowiednią blachę trapezową, przeznaczoną do tego celu. Musi być ocynkowana i zabezpieczona przed rdzewieniem. By mieć pewność, że jest bezpieczna, kupujmy ją tylko od producentów z patentem, np. od Glinmet.

Author: esteemstudio.pl