Uprawianie diaski – pięknej i bezproblemowej rośliny

Diaskia to atrakcyjna, obficie kwitnąca roślina jednoroczna o charakterystycznych pokładających się pędach. Często widzi się ją w wiszących donicach w ogrodach, na balkonach lub parapetach. Jest to niezwykła ozdoba każdego miejsca, gdyż ma oszałamiające kwiaty i bardzo długo kwitnie.

Cechy rośliny

Diaskia jest łatwa do uprawy, a przez jej walory ozdobne często wybierana jest przez mniej doświadczonych ogrodników lub osoby, które chcą mieć piękne rośliny mniejszym wysiłkiem. Jednak trzeba przyzwyczaić się do sprzątania po tej roślinie. Jej piękne kwiaty po przekwitnięciu opadają masowo, czym przypominają pelargonię.

Diaskia to roślina jednoroczna, która osiąga do 30 centymetrów wysokości, przy czym jej pędy osiągają nawet 60 centymetrów. Mogą przyjąć formę pokładającą się lub zwisającą, zależnie od tego, jak posadzimy sadzonki. Liście rośliny są sercowate, ale lekko wydłużone, z widocznym unerwieniem.
Długi okres kwitnienia przypada od czerwca do końca października. Odpowiednio zadbana i zdrowa roślina może kwitnąć do pierwszych przymrozków. Same kwiaty są drobne, mają do dwóch centymetrów średnicy, ale są bardzo liczne. Zależnie od odmiany mają różne kolory – biały, różowy, łososiowy, pomarańczowy, brzoskwiniowy, jasno-czerwony i fioletowy.

Diaskia sadzonki uprawa

Sadzonki diaski powinny mieć zagwarantowane pełne nasłonecznienie. Wtedy bowiem kwitną najobficiej i są najzdrowsze. Dobrze będą również wyglądać na stanowiskach gdzie jest dużo światła rozproszonego. Znoszą one półcień, jednak wtedy nie są one tak efektowne.
Odnośnie sadzenia powinno się wybierać ziemię średnio żyzną i dobrze przepuszczalną. Piaszczyste i ciężkie ziemie mają tendencje do tworzenia zastoin wody, które nie odpowiadają tej roślinie. Jednak w pojemnikach warto wymieszać ziemię uniwersalną z piaskiem w proporcji 3:1, żeby uzyskać mieszankę odpowiednią dla tych roślin.
Sadzonki diaskii należy chronić przed niskimi temperaturami, wiatrem i deszczem. Jej pędy są bowiem kruche i podatne na wszelkie uszkodzenia.

Sadzonki diaskii można sadzić mniej więcej w drugiej dekadzie maja. Trzeba jednak roślinę stopniowo hartować, a nie od razu wysadzać do ogrodu, czy zostawiać na cały dzień. Stopniowo kilka godzin dziennie.
Podlewanie powinno być umiarkowane – roślina powinna mieć wilgoć, ale nie być przelana. Latem powinniśmy robić to codziennie, najlepiej wieczorem.

 

Author: esteemstudio.pl