Projektowanie domów

Co to takiego projekt domu?

Każdy kto w swoim życiu stawiał własny dom, wie dokładnie czym jest projekt domu i jakie elementy zawiera. Każdego inwestora już na samym początku będzie czekać bardzo trudna decyzja. Jak można zauważyć będzie ona dotyczyć projektu technicznego domu. Każdy z nas w takiej sytuacji będzie miał wybór, można wybierać spośród przygotowanych wcześnie projektów domu i dokonać wyboru według własnego gustu. W takim wypadku ceny nie będą wygórowane, a sam projekt będzie dostępny niemalże od ręki.

Jest jeszcze druga sytuacja, a mianowicie istnieje możliwość zatrudnienia projektanta, który na nasze życzenie i według naszych wskazówek zaprojektuje dom. W tym wypadku nie mamy co liczyć na zniżki. Będzie to droższa inwestycja lecz w całości taka jaką chcemy. Projekty domów tworzone na nasze życzenie nie powstają od razu, będziemy zmuszeni określony czas odczekać, może to być kilka tygodni a nawet kilka miesięcy. Cena projektu na indywidualne zamówienie będzie o wiele droższa, ponieważ będzie on wykonany tylko i wyłącznie dla nas i według naszych korekt. Standardowe ceny jakie przyjdzie nam zapłacić za projekt domu wynoszą około 150 złotych za metr kwadratowy. Natomiast korzystając z usług nieco lepszych firm projektanckich można spodziewać się cen osiągających nawet 300 złotych za metr kwadratowy.

Co będzie zawierał taki projekt?

Trzeba wiedzieć że projekty domów to nie zwykłe kartki papieru na których jest rzutowany nasz dom. To przede wszystkim szeroko pojęte informacje,na podstawie których mamy stosować się do zasad nowoczesnego budownictwa. A więc komplet dokumentacji projektowej, przygotowanej w oparciu o obowiązujące normy aktualnego prawa budowlanego będzie posiadał uwzględnienie takich elementów jak elewacje, rzuty kondygnacji, stolarkę drwi i okien oraz rzut dachu.

Kolejnymi elementami które zostają uwzględnione w każdym projekcie to rzuty fundamentów, więźby dachowe oraz nadproża. Ostatnią grupę stanowią instalacje takie jak ciepła i zimna woda, gaz, centralne ogrzewanie oraz kanalizacja. Na tej podstawie fachowcy którzy będą wykonywać poszczególne prace mogą dobrze się zorientować w temacie. Są to bardzo ważne oraz konkretne informacji,które muszą zostać uwzględnione na prawdziwym projekcie domu bądź innego obiektu użytkowego. Oprócz tego w pakiecie otrzymamy tak zwane materiały pomocnicze czyli wszelkiego rodzaju zestawienia, rysunki techniczne konkretnych elementów obiektu oraz tabele z kosztorysem.

Oczywiście aby taki projekt był prawnie zdolny do użytku musi posiadać odpowiednie uprawnienia, które będą potwierdzać przynależność do projektantów którzy są autorami danego projektu. Warto dodać, że aktualne prawo nie uwzględnia dwukrotnego skorzystania z projektu domu. To oznacza że jeden komplet dokumentacji może zostać wykorzystany tylko i wyłącznie do jednej budowy. Jest to nieodłączny element budowy nieruchomości, bez którego nie będziemy w stanie pójść krok na przód. Dlatego warto się zainteresować tym dokumentem, ponieważ przede wszystkim chodzi tutaj o nasz dom, a przecież chcemy aby jak najlepiej został wykonany, a po drugie nie chcemy mieć komplikacji w trakcie budowy wynikających ze złego planu technicznego obiektu.

Author: esteemstudio.pl