DDGS a mytotoksyny

Produkt uboczny przemysłu spirytusowego

Jednym z produktów ubocznych w przemyśle spirytusowym jest DDGS. Jest to jednak składnik, który chętnie jest wykorzystywany w treściwych mieszankach w żywieniu bydła ze względu na dużą zawartość energii. Stanowi dobrą alternatywę dla poekstacyjnej śruty bądź dla makuchu rzepakowego. Składnik ten zawiera dużą ilość tłuszczu, zatem jest idealną paszą energetyczną dla zwierząt. DDGS niesie jednak za sobą ryzyko zakażenia mykotoksynami. Dobrze jest więc mieć tego świadomość, by móc poznać sposoby na zapobieganie zakażeniu.

Suszony wywar gorzelniany z substancjami rozpuszczalnymi

Suszony wywar gorzelniany z substancjami rozpuszczalnymi to polski odpowiednik nazwy DDGS. Jest to produkt uboczny powstały podczas produkcji spirytusu spożywczego. Powstaje na bazie takich surowców jak pszenica, kukurydza czy jęczmień. Gotowy produkt może mieć formę sypką bądź płatków czy pelletów. Zawiera dużą ilość białka, wapnia, fosforu oraz siarki. Ze względu na dużą zmienność pod względem składu chemiczniego suszony wywar gorzelniany powinien być za każdym razem po zakupie dokładnie skontrolowany. W ten sposób będziemy w stanie dobrze zbilansować dietę naszych zwierząt i nie popełnić w tym zakresie błędu, który może w konsekwencji skończyć się niedoborami.
W zależności od rodzaju ziarna oraz zastosowanej technologii kolor suszonego wywaru gorzelnianego może się różnić. Przyjmuje on barwę od jasnobeżowej w przypadku, gdy powstaje z ziaren pszenicy, aż po barwę intensywnie żółtą w przypadku, gdy powstaje z kukurydzy.

Mykotoksyny w suszonym wywarze gorzelnianym

Mytotoksyny są to związki toksyczne, które mają charakter rakotwórczy oraz mutagenny. Produkowane są przez grzyby pleśniowe, które pasożytują na roślinach uprawnych. Mytotoksyny nie są widoczne dla człowieka, nie można zatem stwierdzić, która roślina została skażona. Nie można zatem również stwierdzić czy dany suszony wywar gorzelniany zawiera te toksyczne związki. Mytotoksyny są bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Powodują ostre zatrucia pokarmowe, które powstają w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości skażonej paszy. Mytotoksyny powodują również zatrucia przewlekłe w przypadku kumulacji tych szkodliwych substancji w organizmie zwierząt. Zatem stosowanie nieprzebadanej paszy może wpłynąć na zdrowie zwierząt. Podawanie paszy zatrutej mytotoksynami powoduje zmniejszenie produkcyjności zwierząt oraz wiele chorób takich jak choroby nerek czy wątroby. Mytotoksyny mogą również przyczyniać się do problemów z rozrodem zwierząt hodowlanych.

Jak zapobiegać skażeniu mytotoksynami

Aby zapobiec obecności mytotoksyn należy przede wszystkim zapobiec powstawaniu pleśni na roślinach. Najczęściej w tym celu stosuje się środki chemiczne. Równie często możemy spotkać się z ozonowaniem porażonego materiału. W wielu przypadkach stosuje się prewencję w postaci wykrywania i niszczenia roślin zakażonych pleśnią. Takie rośliny z pewnością nie powinny być przeznaczone na pasze dla zwierząt.

Author: esteemstudio.pl